Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtl?toplam kullanıc? 1831
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayıs? 10379
Açılan toplam Tartışma konusu sayıs? 236
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayıs? 755
Toplam 798 Bilgi Makalesi ve toplam 2046 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Okuyucularımıza Sunduğumuz Temel Bilgiler
TÜRKİYE`YE REHİN VERİLEN FRANSIZ DONANMASI

TÜRKİYE’YE REHİN VERİLEN FRANSIZ DONANMASI

 

         Bu emsalsiz rehin Kanuni devrindedir ve 1553 yılı 1 Şubat Çarşamba ünü İstanbul’da imzalanan bir himaye antlaşması gereğince Fransa’nın Türkiye’ye vereceği tazminata karşılık Fransız donanması Türklere rehin edilmiştir.

         Meşhur Almanya İmparatoru ve İspanya Kralı Charles-Quint’e karşı Kanuni Sultan Süleyman’ın himayesi altında olan Fransa Kralı Birinci François 1547 yılı 31 Mart Perşembe günü ölmüş ve o tarihte yerine geçen oğlu Henri II hem Almanlarla mücadele, hem Türklerden yardım isteme siyasetlerine babasından  varis olmuştur. İşte bundan dolayı İstanbul’daki Fransa sefiri d’Aramont yeni bir antlaşma imzalamaya çalışmış ve nihayet yukarıda tarihini belirttiğimiz gün İstanbul’da imza edilen himaye antlaşması gereğince Fransa devleti o zamana kadar gördüğü yardımlar karşılığında Türk hazinesine 300.000 altın tazminat vermeyi kabul edip bu borcun ödenmesine kadar harp gemilerini:

<...engagés en néantissement de la somme précitée, Jusqu’a ce que cette derniére soit payée al’amiral du Grand-Seigneur>

kaydıyla Türk donanmasına rehin bırakmıştır! Birçok Fransız kaynaklarının milli hislerle yazmadıkları bu rehinli himaye antlaşmasının imzasından dört buçuk ay sonra, yani 1553 yılının 15 haziran Perşembe günü Türk tarihinin en büyük denizcilerinden Turgut Reis işte o Fransız donanmasını da emrine alarak Fransa’yı korumak için Akdeniz seferine çıkmıştır. Sonraları gerileme devrimizden istifade ederek Türkiye’ye karşı hemen her vaziyette cephe almış olan Fransa, işte böyle bir Fransa’dır!

(tarihi Hakikatler-2. cilt-İsmail-Sayfa:19-20- İsmail Hami Danışmend)Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.