Türk Meclisi

Anasayfa Görüşler Tartışmalar Haber & Yorum Temel Bilgiler Anketler Arama İletişim
Türk Meclisinde kayıtlı toplam kullanıcı: 1789
Görüşlerde Yer alan toplam Makale sayısı: 8077
Açılan toplam Tartışma konusu sayısı: 233
Tartışma Panelindendeki toplam Mesaj Sayısı: 752
Toplam 797 Bilgi Makalesi ve toplam 1999 Haber bulunmaktadır.
Üye olmak istiyorum
Şifremi unuttum
Kullanıcı Sözleşmesi
Kullanıcı:
Şifre:
Okuyucularımıza Sunduğumuz Temel Bilgiler
YAĞCILIK İNCE SANATTIR.........
Ast-Üst ilişkisinin var olduğu bütün örgütlerde,kademeler arasında ortaya çıkabilecek sürtüşmelerin taraflara zarar vermemesi için yağ kullanılır.
Yağın sadece alttan üste doğru verildiği zannedilir.Uygulamada ise yatay veya üstten asta doğru yağlamalara da sıkça rastlanır.Ancak,yönetim edebiyatında yer alan klasik yağ,astların üstlerine verdikleridir.
Üste yağ vermenin bilinen amacı,üstten belli bir taviz koparmak veya ilişkileri kaypaklaştırarak kızışmayı önlemektir.Yatay yağcılıkta maksat,kendi yapacağı işi başkasına yıkmak veya yardım sağlamaktır.Üstün, asta verdiği yağ ise,ya yeteri kadar maaş zammı verilmediği hallerde,ya da ast zor ve tehlikeli bir göreve yollanmadan önce kullanılır.
Deneyimsiz ve kendine güveni az olan yöneticiler,kolay yağ kabul ederler,usta yöneticiler ise astlarını yağlıyabilenlerdir.
Yağcılık,genellikle yalancılık ve sömürü unsurlarını içerdiği için "olumsuz"bir davranış olarak nitelendirilir.Ancak hiç yağcılık yapılmayan bir örgütte çalışmak zannedildiği kadar rahat değildir.
Yağcılara en çok kızanlar,aslında üstlerine kızanlardır.Bir de atik davranmayıp,yağ verme fırsatını kaçıranlar,profesyonel yağcılara çok bozulurlar.
Yağcılık,kuruma değil,kişiye güvenmenin esas olduğu şark toplumlarında çok kullanılan bir kendini koruma tekniğidir.
Kolay gibi görünmesine rağmen yağcılık,ustalık isteyen bir iştir.Dozunu kaçırırsanız etraf vıcık vıcık olur ve istenilen sonuç elde edilmez.
Patronların en sevdiği yağlama tekniği,rakiplerinin durumunun kötüye gittiğine dair havadislerle başlıyan övmelerdir.Patronlar,zannedildiğinin aksine para kazanmaya çok düşkün değillerdir.Onların en büyük zevki rakiplerini geçmek,hatta mümkünse ezmektir.Bunun için ziyan etmeyi dahi göze alabilirler.Onun için,rakiplerinin müşkül durumları ile ilgili haberleri toplıyarak kısık ve mutlu bir sesle kendilerine iletirseniz,yıllık zam primlerinizde önemli artışlar sağlayabilirsiniz.
Üst derecelerin en sevdiği cümle ise,"Ben demiştim zaten"dir.Onları tavlamak istiyorsanız,"siz demiştiniz zaten"diye konuşmaya başlayın.
Yatay yağlamada prensip,kendi konumunuzla ilgili bazı soruları sizinle aynı seviyede diğer elemanlara sormaktır.Çünkü,her şube elemanı diğer şubenin işlerini onlardan iyi bildiğine inanır.
Ast yağlamada esas,elle temastır.Astınızı yağlıyacaksanız,kendisiyle konuşurken elinizi omzuna koyun,gömleğinin yakasını ve kravatını düzeltin veya koluna girip yürüyün.Uğurlarken de yanağını okşayın.Bu bedensel temas,ona eşsiz bir haz ve güven duygusu verecektir.Böylece ona istediğinizi hem de bir şey vermeden yaptırabilirsiniz.


Paylaş

Proje Yerlinet tarafından çözümlenmiştir.

© 2008 TurkMeclisi.org Her hakkı saklıdır. İçerik izin alınmadan kullanılamaz. Siteyi kullanan herkes "Kullanıcı Sözleşmesini" kabul etmiş sayılır. Kullanıcı Sözleşmesi.